Záverečná lekcia o rozvoji reči v skupine seniorov, téma: „Strom znalostí“

Ciele:

Určte úroveň zvládnutia zvukovej analýzy u detí (určenie postupnosti hlások v slovách, radové miesto hlásky v slove, schopnosť rozlíšiť podľa ucha samohlásky a spoluhlásky, tvrdé a mäkké spoluhlásky, schopnosť nájsť prízvučná slabika v slove).
Cvičte deti v slabičnej analýze slova.
Odhaľte schopnosť detí vytvárať vety s daným slovom, zoskupujte jednotlivé slová do vety.
Cvičenie v schopnosti vyberať slová (z rôznych častí reči) na danú tému, slová s opačným významom.
Rozvíjajte malé svaly rúk.
Naďalej učte deti porozumieť úlohe učenia sa a zvládnite to samy.
Podporujte túžbu učiť sa, byť gramotný.

Vybavenie:

Vetvička stromu s 11 kontajnermi z „milých prekvapení“, ktoré sú k nej pripevnené na šnúrkach, vo vnútri ktorých sú listy papiera s úlohami.
Písmena A, B, Y, L viseli nad úrovňou očí detí v rôznych zákutiach miestnosti.
Listy.
Čipy a sadzacie prúžky na analýzu zvuku.
Perá. Farebné ceruzky.

Priebeh hodiny:

Toto je strom poznania. A plody stromu poznania nám ponúknu rôzne úlohy, ktorých splnením ukážete, aké znalosti sami máte.

- Deti, akým jazykom hovoríme? Ako každá iná, naša reč pozostáva z ... čoho? Z návrhov. A z čoho sú návrhy? Zo slov. Skladajú sa slová? Zo slabík. A z čoho sú vyrobené slabiky? Zo zvukov. Úlohy tohto stromu znalostí sú len o zvukoch, slabikách, slovách a vetách.

1. Zvuky

Cvičenie „Dešifrujte názov stromu“

Pozrite sa na tieto obrázky a od prvých zvukov zobrazených predmetov určte názov stromu.
Vŕba, dub, brest. (Deti dokončia úlohu v pracovných listoch)

2. Slovník

Nájdite cvičenie so slovami

Všade nájdem slová -
Na oblohe aj vo vode,
Na poschodí, na strope
Na nose a na ruke.
To ste ešte nepočuli?
Žiaden problém! Zahrajme si slovo!

Nájdite slová na strome.

Ak deti volajú hlavne podstatné mená, učiteľ ich povzbudí, aby si vybrali slová, ktoré označujú vlastnosť predmetu, a slová, ktoré označujú akciu.

3. slabiky

Ďalšia úloha: musíte rozdeliť slovo na slabiky a spočítať počet slabík v každom slove. Viete, že slabika môže obsahovať jeden alebo niekoľko zvukov, ale jeden z týchto zvukov je nevyhnutne samohláska. V slove je toľko slabík, koľko je samohlások.
Spočítajte slabiky v slovách: strom, vetvy, kmeň, lístie, jabloň.

4. Dynamická pauza „Stromy vyrástli na poli“

Stromy rástli na poli
Je dobré rásť vo voľnej prírode!
(Natiahnutie - ruky do strán)

Každý sa snaží
Tiahne sa k oblohe, k slnku.
Strečing - ruky hore)

Tu fúkal veselý vietor
Konáre sa kymácali práve tam,
(Švihni rukami)

Aj hrubé kmene
Sklonili sa k zemi.
(Predklony)

Vľavo a vpravo, tam a späť -
Vietor tak ohýba stromy.
(Nakláňa sa zľava doprava, dopredu a dozadu)

Točí ich, krúti ich.
Kedy však bude zvyšok?
(Rotácia trupu)

5. Ponuka

Úloha „Živá ponuka“

Slová sú nefunkčné. Preto nie je celkom jasné, o čom návrh hovorí. Správne usporiadajte slová tak, aby bolo všetko jasné a veta znela krásne.

Hniezdo, na, borovica, vták, špagát. Jablko, ovocie, pestované, zapnuté, chutné.

Skúste teraz zostaviť vetu sami, ale musí obsahovať slovo „strom“.

6. Stres

Teraz musíte v týchto slovách definovať prízvučnú slabiku. Akú slabiku nazývame stresovanou? Takáto slabika, ak je zvýraznená hlasom, nemení správne zvuky slova.
Vystresovanú slabiku definujte slovami: borovica, jaseň, cyprus, topoľ.

7. Atonymy

Cvičenie „Povedz to naopak“

Mladý strom je ... starý strom.
Vysoký strom - ... nízky strom.
Mokré lístie -… suché lístie.
Tenký sud -... hrubý sud.
Strom rastie rýchlo - strom rastie ... pomaly.
Strom miluje rast v tieni - strom miluje rast na ... slnku.

8. Zvuková analýza

A teraz máte úlohu súvisiacu so zvukmi. Pripomeňme si, aké sú zvuky? Aké zvuky nazývame samohlásky? (Tie, ​​ktoré sa vyslovujú hlasom, to znamená, že ich možno spievať, vyslovovať nahlas, pri ich výslovnosti nie sú žiadne prekážky, vzduch voľne vychádza z úst. Aký pult sú zvuky samohlásky? Prečo? (V kruhu, vyzerá to ako otvorené ústa).

Aké zvuky nazývame spoluhlásky? (Také, pri ktorých výslovnosti existujú prekážky, ich nemožno nahlas vyslovovať, spievať). A aké sú tieto prekážky? Čo môže interferovať s výslovnosťou spoluhlásky? (Jazyk, pery, zuby).
Aké sú súhlasné zvuky? (Tvrdý a mäkký). Aké čipy sú uvedené? Prečo? (Tvrdé spoluhlásky sú označené jedným prúžkom a mäkké spoluhlásky sú označené dvoma, pretože sa stretáva s viacerými prekážkami).

Teraz presuňte žetóny a pásmo sadzby k sebe. Vytvorte diagram slov „lipa“, „smrek“.

9. Cvičenie pre oči

Nájdite svojimi očami písmeno označujúce zvuk samohlásky, toto písmeno je prvé v abecede.
Nájdite svojimi očami list označujúci spoluhlásku.
Nájdite svojimi očami list, ktorý neznamená žiadny zvuk.
Nájdite svojimi očami písmeno, ktoré označuje zvuk samohlásky, toto písmeno nemožno písať veľkými písmenami, pretože sa ním nezačína jediné slovo.

10. Príprava ruky na písanie

Cvičenie „Stopujte stromy“

Po prvé, bez zdvíhania rúk, krúžte po stromoch a kríčku ríbezlí. Potom nakreslite žalude, zatiente list a kužeľ, na každé bobule dajte bodku.
Teraz spojte strom a jeho ovocie alebo list čiarou. (Deti dokončia úlohu v pracovných listoch)

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola č.; obec Sterlibaševo v mestskej časti Sterlibaševský okres Baškortostanská republika

Záverečná otvorená lekcia o rozvoji reči

v prípravnej skupine

„Masha chodí do školy“

Pripravené:

pedagóg: Gilmanova G.N.

Rok 2018

Téma: „Máša chodí do školy.“

Cieľ. Rozvoj detskej reči.

Úlohy ... Posilniť schopnosť skladať vety, príbeh z obrázku; navigovať v čase; rozdeliť slová na slabiky; pomenovať a rozlíšiť zvuky ruského jazyka, schopnosť vyjadriť svoje myšlienky.

Rozvíjajte reč, pozornosť, pamäť, kognitívne záujmy, kreativitu, ako aj sebakontrolu a sebareguláciu.

Rozšírte slovnú zásobu detí.

Podporovať v deťoch túžbu po poznaní, pomáhať priateľovi, podporovať láskavosť, pohotovosť a záujem o ich rodný jazyk.

Integrácia vzdelávacích oblastí. Komunikácia, socializácia, hudba, telesný rozvoj.

Vybavenie: nakreslite obrázky na tému „Máša ide do školy“, Mašina kresba alebo bábika, zvukový záznam, karty so zvukmi samohlásky, karty pre hry „Jeden pre mnohých“, „Štvrtý doplnok“, portfólio, kniha, pero, album, farby, guma, zápisník, ceruzka, strúhadlo, gulička, čipy na sebakontrolu detí.

Metódy a techniky:

Vizuálne - efektívne (ukážka, ilustrácia);

Verbálne (vysvetlenie, vysvetlenie, rozprávanie);

Praktické (hra).

Priebeh hodiny

1. Úvodná časť.

Dobré popoludnie chlapci! Dnes nás čaká neobvyklá a zaujímavá lekcia. Príde nás navštíviť budúci prváčik. Vypočujte si nahrávku a zistite, z ktorej karikatúry pochádza.

(Znie zvukový záznam z karikatúry „Máša a medveď“.)

Chlapci, zistili ste, odkiaľ pochádza táto hudba? Aké epizódy o Máši ste videli? Poďme sami vymyslieť nový seriál o Máši a nazvime ho napríklad „Máša chodí do školy“.

A tu je naša hrdinka. (Učiteľ ukazuje bábiku Mášu). Aký je jej charakter? (Veselý, vtipný, nepokojný, zlomyseľný, zvedavý, zvedavý, milý, priateľský ...)

2. Hlavná časť.

1) - Chlapci, ako viete, Masha miluje cestovanie. Cestuje do mnohých materských škôl a teraz bude hovoriť o svojich cestách a môžete hádať, ktoré miestnosti materskej školy alebo na ulici navštívila.

Vošiel som do miestnosti, kde si deti vyhrnuli rukávy, mydlili si ruky, osušili sa. (Kúpeľňa)

Zívanie, odpočinok, spánok ... (spálňa)

Tancujú, spievajú, víria ... (Hudobná sieň)

Bol v materskej škole, keď deti:

Prichádzajú, pozdravujú ... (Kedy sa to stane?) (Ráno)

Večerajú, ďakujú, idú do postele ... (Popoludní)

Oblečte sa, rozlúčte sa s deťmi a učiteľkou ... (večer)

2) - A potom sa Masha jedného dňa rozhodla, že je načase ísť do školy. Zbalila si kufrík. Pozrime sa, čo do nej vložila. Na druhej strane vytiahneme jednu položku z portfólia, pomenujeme ju a popíšeme. Aký je tvar, farba, veľkosť predmetu, z akých častí sa skladá a aký je účel predmetu.

Hra „Popísať predmet“.

(Kniha, pero, album, farby, guma, zápisník, ceruzka, strúhadlo.)

Ako môžete pomenovať všetky tieto položky jedným slovom?(Školské potreby).

(Učiteľ dáva všetko do portfólia).

3) - Masha vzal kufrík a vyrazil na cestu. A cesta išla lesmi, cez polia ..., ach, chlapi, neviem, čo nasledovalo. Mám však obrázky, pomocou ktorých môžeme určiť, ako sa Masha dostala do školy a čo sa jej stalo. Tu je prvý obrázok. Kto je na ňom zobrazený? Vytvorte návrh na tento obrázok.

(Učiteľ ukáže prvý obrázok, deti vymyslia vety s 2 a 3 rovnakým spôsobom.)

Teraz urobme na základe týchto obrázkov príbeh o tom, ako sa dievča dostalo do školy.

Dobre! Máme tu takú zaujímavú a novú sériu.

4) - Ale v škole musíte mať určité znalosti. Je tam veľa detí, musíte s nimi vedieť komunikovať, nájsť spoločný jazyk. A komunikujeme s vami pomocou návrhov, vyjadrujeme svoje pocity a myšlienky.

Chlapci, z čoho sú návrhy? (Zo slov).

Spočítajte, koľko slov je v ďalšej vete? Slnko svieti. (2) Vtáky spievajú na strome. (4) Po oblohe plávajú oblaky. (4)

Skúste prísť s vlastným návrhom, akýmkoľvek.

5) - Už vieme, že vety sa skladajú zo slov. Z čoho sa skladajú slová? Povedz to Máši. (Zo zvukov).

Do ktorých dvoch skupín sú rozdelené všetky zvuky ruského jazyka? (Na samohlásky a spoluhlásky).

Ako sa vyslovujú samohlásky? (Ľahké, zadarmo, spievané, natiahnuté). A spoluhlásky? (nerozťahujte sa, nespievajte)

Nazvime hlásky: A, O, U, I, Y, E

Aké sú súhlasné zvuky? (Tvrdý a mäkký).

Zahrajme si hru „Ty si pre mňa - ja som pre teba“. „Hodím“ ti tvrdý zvuk, ty „mäkký“ späť ku mne. (Učiteľ hodí dieťaťu loptu a hovorí tvrdým zvukom, dieťa hodí späť, hovorí tichým zvukom.)

6) - Výborne! Teraz môže Máša počítať slová vo vete a rozlišovať zvuky. Ale chlapci, stále musíme svojho budúceho študenta naučiť rozdeľovať slová na slabiky. Ukážeme vám, ako sa to robí? Nazvime školské potreby a spočítajme do nich slabiky. Pripravte si na to ruky, budeme tlieskať.

Notebook, ceruzka, pravítko, učebnica, guma, skicár, farby, štetec ...

7) - Masha bola smutná. Ach, koľko toho ešte nevie! Myslela si, že si zbalila portfólio a môže ísť do školy, ale ukazuje sa, že potrebuje veľa vecí, ktoré musí vedieť a zvládať. Mashovej nálada klesla. Nech sa Máša opäť zabaví. Postavte sa do kruhu, chyťte sa za ruky.

Telesná výchova „Ak máš dobrého priateľa ...“

Nálada klesla

Biznis sa vymkne spod kontroly ...

Ale ešte nie je všetko preč

Ak máte dobrého priateľa.

Túto záležitosť spoločne zvládneme,

Vydýchnime si -

Zvýšime náladu

A otriasť prach!

(Postavte sa tvárou k sebe, ruky hore.

Hodiť ruky dole ...

Vyhrážanie ukazovákom.

Tlieskajte rukami.

Spájajú ruky.

Vzdychajú.

Zdvihnite zopnuté ruky.

Otraste sa z prachu, usmejte sa na seba).

8) - Teraz bude mať každý dobrú náladu.

Už viete, že Máša je veľký šibal a miluje rôzne hry. A ponúka vám hru"Naopak “(S loptou). Pomenujem to slovo a vy ste pravý opak.

Radostné - smutné, smutné

Zosvetliť - stmaviť

Suchý mokrý

Ticho je hluk

Často - zriedka

Jasno - oblačno

Zmrazte - udržujte v teple

Zlé je dobré

Tmavé svetlo

Odvážny - zbabelý

Vysoký nízky

Ľahké ťažké

Ticho - nahlas

Široký úzky

Studený - horúci atď.

9) - Ach, chlapci, pozrite sa, dostali sme veľký list. Čo je v tom? Zaujímavé ... Toto je list od Mishky! Poslal nám úlohy, asi chce skontrolovať, či to zvládneme alebo nie. Skúsime?

Takže prvá úloha. Pripravte si uši, pozorne počúvajte slová a určte, aký zvuk sa opakuje vo všetkých slovách? Pomenujte to.

Lopta, hluk, náraz, auto, šepot, Cheburashka.

Rak, hora, teplo, dúha, žirafa, škrupina, sprievod, radosť.

Lipa, ľad, lístie, jeleň, rybárska šnúra, vozík, lúka.

10) Druhá úloha. Hra „Jeden - veľa“.

Vezmite jednu kartu naraz, nikomu ju neukazujte. Ukazujem kartu s jednou položkou. Napríklad loptička a ten, kto má veľa loptičiek, ukazuje svoju kartu a volá mnoho loptičiek (guľa - loptičky, dom - domy, kura - sliepky, ihly - ihly, myš - myši, kabát - kabát, ceruzka - ceruzky atď.) atď.)

- A ak všetky objekty zmiznú, ako povieme, čo je preč? (Orol, pil, medvede, myši, šišky, lyžice, nohy, ceruzkové mačky, kabáty.)

11) - Výborne! Ešte jedna úloha. Musíte nájsť položku navyše.

Hra „Štvrtý extra“.

12) - Aké ťažké úlohy pre nás Mishka vymyslela. Tu je ďalší. Tu je obrázok. Čo je na tom? (Dom). Teraz sa každý otočí chrbtom, Arťom dokončí kreslenie niekoľkých drobností a vy sa pokúsite uhádnuť, aké zmeny nastali.

3. Záverečná časť. - Dobre urobené, napíšem Mishke odpoveď, že ste zvládli všetky úlohy. Aké úlohy ste mali najradšej?

Uvidíte, ako veľmi potrebujete vedieť a byť schopný chodiť do školy. Myslíte si, že Mášu teraz prijmú do 1. triedy? Od 1. septembra bude, rovnako ako vy, chodiť do školy a bude sa učiť pre A a A.

Cieľ. Rozvoj detskej reči.

Úlohy. Opravte vytváranie viet, príbeh z obrázku; navigovať v čase; rozdeliť slová na slabiky; pomenovať a rozlíšiť zvuky ruského jazyka, schopnosť vyjadriť svoje myšlienky.

Rozvíjajte reč, pozornosť, pamäť, kognitívne záujmy, kreativitu, ako aj sebakontrolu a sebareguláciu.

Rozšírte slovnú zásobu detí.

Podporovať v deťoch túžbu po poznaní, pomáhať priateľovi, podporovať láskavosť, pohotovosť a záujem o ich rodný jazyk.

Integrácia vzdelávacích oblastí. Komunikácia, socializácia, hudba, telesný rozvoj.

Vybavenie: kresba obrázkov na tému „Máša ide do školy“, kresba alebo Mášina bábika, zvukový záznam, karty so zvukmi samohlásky, karty pre hry „Jeden pre mnohých“, „Štvrtý extra“, aktovka, kniha, pero, album , farby, guma, zápisník, ceruzka, strúhadlo, gulička, čipy na sebakontrolu detí.

Metódy a techniky:

Vizuálne - efektívne (ukážka, ilustrácia);

Verbálne (vysvetlenie, objasnenie, rozprávanie);

Praktické (hra).

Priebeh hodiny

1. Úvodná časť.

Dobré popoludnie chlapci! Dnes nás čaká neobvyklá a zaujímavá lekcia. Príde nás navštíviť budúci prváčik. Vypočujte si nahrávku a zistite, z ktorej karikatúry pochádza.

(Znie zvukový záznam z karikatúry „Máša a medveď“.)

Chlapci, zistili ste, odkiaľ pochádza táto hudba? Aké epizódy o Máši ste videli? Poďme sami vymyslieť nový seriál o Máši a nazvime ho napríklad „Máša chodí do školy“.

A tu je naša hrdinka. (Učiteľ ukazuje bábiku Mášu). Aký je jej charakter? (Veselý, vtipný, nepokojný, zlomyseľný, zvedavý, zvedavý, milý, priateľský ...)

2. Hlavná časť.

1) - Chlapci, ako viete, Masha miluje cestovanie. Cestuje do mnohých materských škôl a teraz bude hovoriť o svojich cestách a môžete hádať, ktoré miestnosti materskej školy alebo na ulici navštívila.

Vošiel som do miestnosti, kde si deti vyhrnuli rukávy, mydlili si ruky, osušili sa. (Kúpeľňa)

Zívanie, odpočinok, spánok ... (spálňa)

Tancujú, spievajú, víria ... (Hudobná sieň)

Bol v materskej škole, keď deti:

Prichádzajú, pozdravujú ... (Kedy sa to stane?) (Ráno)

Večerajú, ďakujú, idú do postele ... (Popoludní)

Oblečte sa, rozlúčte sa s deťmi a učiteľkou ... (večer)

2) - A potom sa Masha jedného dňa rozhodla, že je načase ísť do školy. Zbalila si kufrík. Pozrime sa, čo do nej vložila. Na druhej strane vytiahneme jednu položku z portfólia, pomenujeme ju a popíšeme. Aký je tvar, farba, veľkosť predmetu, z akých častí sa skladá a aký je účel predmetu.

Hra „Popísať predmet“.

(Kniha, pero, album, farby, guma, zápisník, ceruzka, strúhadlo.)

Ako môžete pomenovať všetky tieto položky jedným slovom? (Školské potreby).

(Učiteľ dáva všetko do portfólia).

3) - Masha vzal kufrík a vyrazil na cestu. A cesta išla lesmi, cez polia ..., och, chlapi, neviem, čo nasledovalo. Mám však obrázky, pomocou ktorých môžeme určiť, ako sa Masha dostala do školy a čo sa jej stalo. Tu je prvý obrázok. Kto je na ňom zobrazený? Vytvorte návrh na tento obrázok.

(Učiteľ ukáže prvý obrázok, deti vymyslia vety s 2 a 3 rovnakým spôsobom.)

Teraz urobme príbeh založený na týchto obrázkoch o tom, ako sa dievča dostalo do školy.

Dobre! Máme tu takú zaujímavú a novú sériu.

4) - Ale v škole musíte mať určité znalosti. Je tam veľa detí, musíte s nimi vedieť komunikovať, nájsť spoločný jazyk. A komunikujeme s vami pomocou návrhov, vyjadrujeme svoje pocity a myšlienky.

Chlapci, z čoho sú návrhy? (Zo slov).

Spočítajte, koľko slov je v ďalšej vete? Slnko svieti. (2) Vtáky spievajú na strome. (4) Po oblohe plávajú oblaky. (4)

Skúste prísť s vlastným návrhom, akýmkoľvek.

5) - Už vieme, že vety sa skladajú zo slov. Z čoho sa skladajú slová? Povedz to Máši. (Zo zvukov).

Do ktorých dvoch skupín sú rozdelené všetky zvuky ruského jazyka? (Do samohlások a spoluhlások).

Ako sa vyslovujú samohlásky? (Ľahké, zadarmo, spievané, natiahnuté). A spoluhlásky? (nerozťahujte sa, nespievajte)

Nazvime hlásky: A, O, U, I, Y, E

Aké sú súhlasné zvuky? (Tvrdý a mäkký).

Zahrajme si hru „Ty si pre mňa - ja som pre teba“. „Hodím“ ti tvrdý zvuk, ty „mäkký“ späť ku mne. (Učiteľ hodí dieťaťu loptu a hovorí tvrdým zvukom, dieťa hodí späť, hovorí tichým zvukom.)

6) - Výborne! Teraz môže Máša počítať slová vo vete a rozlišovať zvuky. Ale chlapci, stále musíme svojho budúceho študenta naučiť rozdeľovať slová na slabiky. Ukážeme vám, ako sa to robí? Nazvime školské potreby a spočítajme do nich slabiky. Pripravte si na to ruky, tlieskame.

Notebook, ceruzka, pravítko, učebnica, guma, skicár, farby, štetec ...

7) - Masha bola smutná. Ach, koľko toho ešte nevie! Myslela si, že si zbalila portfólio a môže ísť do školy, ale ukazuje sa, že veľa vecí musíte vedieť a vedieť zvládnuť. Mashovej nálada klesla. Nech sa Máša opäť zabaví. Postavte sa do kruhu, chyťte sa za ruky.

Telesná výchova „Ak máš dobrého priateľa ...“

Nálada klesla

Biznis sa vymkne spod kontroly ...

Ale ešte nie je všetko preč

Ak máte dobrého priateľa.

Túto záležitosť spoločne zvládneme,

Vydýchnime si -

Zvýšime náladu

A otriasť prach!

(Postavte sa tvárou k sebe, ruky hore.

„Hoďte“ ruky dole ...

Vyhrážanie ukazovákom.

Tlieskajte rukami.

Spájajú ruky.

Vzdychajú.

Zdvihnite zopnuté ruky.

„Odstráňte sa“ z prachu, usmejte sa na seba).

8) - Teraz bude mať každý dobrú náladu.

- Už vieš, že Máša je veľký šibal a miluje rôzne hry. A ponúka sa vám hra „Naopak“ (s loptou). Pomenujem to slovo a vy ste pravý opak.

Radostné - smutné, smutné

Zosvetliť - stmaviť

Suchý mokrý

Ticho je hluk

Často - zriedka

Jasno - oblačno

Zmrazte - udržujte v teple

Zlé je dobré

Tmavé svetlo

Odvážny - zbabelý

Vysoký nízky

Ľahké ťažké

Ticho - nahlas

Široký úzky

Studený - horúci atď.

9) - Ach, chlapci, pozrite sa, dostali sme veľký list. Čo je v tom? Zaujímavé ... Toto je list od Mishky! Poslal nám úlohy, pravdepodobne chce skontrolovať, či to zvládneme alebo nie. Skúsime?

- Takže prvá úloha. Pripravte si uši, pozorne počúvajte slová a určte, aký zvuk sa opakuje vo všetkých slovách? Pomenujte to.

Lopta, hluk, náraz, auto, šepot, Cheburashka.

Rak, hora, teplo, dúha, žirafa, škrupina, sprievod, radosť.

Lipa, ľad, lístie, jeleň, rybárska šnúra, vozík, pasienok.

10) Druhá úloha. Hra „Jeden - veľa“.

Vezmite jednu kartu naraz, nikomu ju neukazujte. Ukazujem kartu s jednou položkou. Napríklad lopta a ten, kto má veľa loptičiek, ukazuje svoju kartu a mená - veľa loptičiek (guľa - loptičky, dom - domy, kura - sliepky, ihly - ihly, myš - myši, kabát - kabát, ceruzka - ceruzky atď.) atď.)

A ak všetky objekty zmiznú, ako povieme, čo je preč? (Orol, pil, medvede, myši, šišky, lyžice, nohy, ceruzkové mačky, kabáty.)

11) - Výborne! Ešte jedna úloha. Musíte nájsť položku navyše.

Hra „Štvrtý extra“.

12) - Aké ťažké úlohy pre nás Mishka vymyslela. Tu je ďalší. Tu je obrázok. Čo je na tom? (Dom). Teraz sa každý otočí chrbtom, Arťom dokončí kreslenie niekoľkých drobností a vy sa pokúsite uhádnuť, aké zmeny nastali.

3. Záverečná časť. - Dobre urobené, napíšem Mishke odpoveď, že ste zvládli všetky úlohy. Aké úlohy ste mali najradšej?

Uvidíte, ako veľmi potrebujete vedieť a byť schopný chodiť do školy. Myslíte si, že Mášu teraz prijmú do 1. triedy? Od 1. septembra bude, rovnako ako vy, chodiť do školy a bude sa učiť päť a štyri

Záverečná otvorená hodina o rozvoji reči v skupine seniorov
„Pomôžme Mashe“

Vychovávateľ: Tsigler Ekaterina Alexandrovna

Rozvíjajte reč, rozširujte obzory, podporujte analýzu, syntézu, pozornosť, pamäť, myslenie, rozvíjajte predstavivosť.
Naučte sa komunikovať. Posilniť schopnosť vykonávať zvukovú analýzu slov, rozlišovať zvuky podľa ich kvalitného zvuku; schopnosť vytvárať pre ne vety a schémy.
Podporovať túžbu po poznaní, schopnosť pracovať v tíme, poskytovať pomoc priateľovi, sebakontrolu a sebareguláciu; odraz. Vychovávať u detí láskavosť a schopnosť reagovať.
Vybavenie: Čipy na skórovanie, karty na indikovanie zvukov, návrhové schémy.

Priebeh hodiny

1. Úvodná časť.

Znie zvukový záznam z karikatúry „Učia v škole“. Aké karikatúry o škole alebo školákoch ste videli? A vymyslime si nový príbeh o školáčke a nazvime ju Máša.
A tu je naša hrdinka. Čo si myslíte, že môže mať charakter? (Veselý alebo smutný, zábavný alebo vážny, zlomyseľný alebo pokojný, milý alebo zlý ...
Naša hrdinka ide do školy, pomôžme jej.

2. Hlavná časť.
1) Masha zhromaždila všetky školské potreby vo svojom portfóliu, ale nevie, ako sa volajú, pomôžme jej.
Teraz počúvajte a hádajte hádanky:
Ak to zdokonalíte
Nakreslite, čo chcete!
Slnko, more, hory, pláž.
Čo je to? .. (ceruzka)

Ak jej dáš prácu -
Ceruzka fungovala márne. (Guma)

Váš pigtail bez strachu
Ponára sa do farby.
Potom zafarbený pigtail
V albume vedie pozdĺž stránky. (Kefa)

V tomto úzkom boxe
Nájdete tu ceruzky
Perá, hroty, sponky, gombíky,
Čokoľvek pre dušu. (Nakopnúť)

Aj keď nie klobúk, ale s okrajom,
Nie je to kvet, ale s koreňom,
Hovorí s nami
Jazyk pacienta. (Kniha)

Kto som, ak priamosť
Moja hlavná vlastnosť? (Pravítko)

Jej listy sú biele a biele,
Nespadajú z konárov.
Robím na nich chyby
Medzi pruhmi a bunkami. (Notebook)

Som pripravený oslepiť celý svet -
Dom, auto, dve mačky.
Dnes som pánom -
Mám ... (plastelína)

2) Masha sa teda dostala do školy. A v škole si musíte dávať pozor. Masha sa rozhodne vycvičiť svoju pozornosť pomocou hry, poďme sa hrať s Mášou.
Táto hra vyžaduje veľa pozornosti a koncentrácie.
Máša ponúka nájsť rôzne zvuky, napríklad [O] alebo akýkoľvek iný zvuk.
Učiteľ nahlas číta akúkoľvek pasáž z knihy a číta pomaly a jasne. Deti počúvajú text a mali by kričať „Ach!“ Keď sa povie slovo, ktoré obsahuje zvuk [O]. V prípade správnej reakcie dieťa získa čip, v prípade chyby čip stratí.

3) Výborne! A čo Máša? Vošla do triedy a na tabuli uvidela niekoľko „tehál“. Čo je to? Povedz to Máši.
Deti: obrys návrhu.
Správny,
Naša reč pozostáva z viet. Pomocou viet komunikujeme, vyjadrujeme svoje myšlienky, pocity.
Z čoho sú návrhy?
Deti: zo slov.
učiteľ vysloví akúkoľvek vetu.
Koľko slov je v tejto vete?
Predložte svoj návrh.

4) Teraz Masha zistila, že ide o schémy dodávok. Chlapci, pamätáme si, aké školské potreby mala Masha vo svojom portfóliu, keď chodila do školy? Pomenujme slová a spočítajme v nich slabiky. Pripravte si na to ruky, tlieskame.

Ceruzka, guma, kefa, kopané, kniha, pravítko, zápisník, plastelína.

5) Masha bola smutná. Ach, koľko toho ešte nevie! Jej nálada klesla. Nech sa Máša opäť zabaví.
Telesná výchova.
Cha, cha, cha
Cha, cha, cha (3 tlesknutia do stehien)
Sporák je veľmi horúci (4 skoky na dvoch nohách)
Chi, chi, chi (3 tlesknutia nad hlavou)
Rolky do rúry na pečenie (4 drepy)
Chu, chu, chu (3 tlieskania za chrbtom)

6) Z čoho sú vyrobené slová?
Povedzme to Máši.
Deti: Zo zvukov.
Na aké dve skupiny sú naše zvuky rozdelené?
Deti: samohlásky a spoluhlásky.
Ako znie zvuk samohlásky?
Deti: hladké, ľahké, spievajú, naťahujú sa.
Vymenujme ich všetky.
Deti: A, O, U, I, Y, E, E, Y, Y, Y
Koľkí tam sú?
Deti: 10!
Aké sú súhlasné zvuky?
Deti: B, V, D, D, F, Z, Y, K, L, M, N, P, R, S, T, F, X, Ts, Sh, Sh
A koľko spoluhlások
Deti: 21!
Ako oddeľujeme spoluhlásky?
Deti: tvrdé a mäkké.

HRA "SOLID-SOFT"
Pravidlá sú jednoduché: ak sa slovo začína na tvrdú spoluhlásku, zdvihnite modrú kartu, ak na mäkkú spoluhlásku, potom zelenú kartu.

7) Masha miluje rôzne hry. A ponúka hrať hru „Naopak“ (s loptou).
Deti, postavme sa do kruhu.
Veselé - smutné
Nočný deň
Trochu nahnevaný
Krik - šepot
Silný slabý
Suchý mokrý
Teplo - chlad

8) Máša ťa požiada o pomoc, pomôžeme ti nájsť podobné slová
Masha ďakuje všetkým za pomoc, ďakujem veľmi pekne za správne odpovede a zaujímavé hry, sladkosti považuje za prejav vďačnosti.